List of Rugby Referees and TMOs for this weeks URC matches

List of Rugby Referees and TMOs for this weeks URC matches

[ad_1]

The match officials appointments of the BKT United Rugby Championship Round 14 fixtures have been confirmed and are available alongside TV listings below.

The match officials appointments of the BKT United Rugby Championship Round 14 fixtures have been confirmed and are available alongside TV listings below.

FRIDAY, APRIL 19

Ulster v Cardiff RugbyKingspan Stadium, Belfast – KO 19.35 IRE & UK / 20.35 ITA & SAReferee: Mike Adamson (SRU, 79th league game)AR 1: Andrew Cole (IRFU) AR 2: Sam Holt (IRFU)TMO: Andrew McMenemy (SRU)Live on: BBC NI, Premier Sports, BBC Wales, TG4, SuperSport, Flo Rugby & URC.tv

Glasgow Warriors v Hollywoodbets SharksScotstoun Stadium, Glasgow – KO 19.35 IRE & UK / 20.35 ITA & SAReferee: Federico Vedovellli (FIR, 7th league game)AR 1: Sam Grove-White (SRU) AR 2: Rob McDowell (SRU)TMO: Matteo Liperini (FIR)Live on: Premier Sports, SuperSport, Viaplay, Flo Rugby & URC.tv

SATURDAY, APRIL 20

Emirates Lions v LeinsterEmirates Airline Park, Johannesburg – KO 14.00 IRE & UK / 15.00 ITA & SAReferee: Gianluca Gnecchi (FIR, 30th league game)AR 1: Morne Ferreira (SARU) AR 2: Christopher Allison (SARU)TMO: Andrea Piardi (FIR)Live on: SuperSport, RTÉ, Premier Sports, Flo Rugby & URC.tv

Benetton v Dragons RFCStadio Monigo, Treviso – KO 14.00 IRE & UK / 15.00 ITA & SAReferee: Frank Murphy (IRFU, 83rd league game)AR 1: Fillipo Russo (FIR) AR 2: Alex Frasson (FIR)TMO: Mark Patton (IRFU)Live on: Sky Italia, S4C, SuperSport, Premier Sports, Flo Rugby & URC.tv

Vodacom Bulls v MunsterLoftus Versfeld Stadium, Pretoria – KO 16.05 IRE & UK / 17.05 ITA & SAReferee: Adam Jones (WRU, 35th league game)AR 1: AJ Jacobs (IRFU) AR 2: Dylen November (IRFU)TMO: Craig Evans (WRU)Live on: SuperSport, RTÉ, Premier Sports, Flo Rugby & URC.tv

DHL Stormers v OspreysDHL Stadium, Cape Town – KO 18.15 IRE & UK / 19.15 ITA & SAReferee: Andrew Brace (IRFU, 94th league game)AR 1: Cwengile Jadzweni (SARU) AR 2: Hanru van Rooyen (SARU)TMO: Chris Busby (IRFU)Live on: SuperSport, S4C, Premier Sports, Flo Rugby & URC.tv

Connacht v Zebre ParmaDexcom Stadium, Galway – KO 19.35 IRE & UK / 20.35 ITA & SAReferee: Aimee Barrett- Theron (SARU, 7th league game)AR 1: Peter Martin (IRFU) AR 2: Tomas O’Sullivan (IRFU)TMO: Colin Brett (SRU)Live on: TG4, SuperSport, Premier Sports, Flo Rugby & URC.tv

Edinburgh Rugby v ScarletsHive Stadium, Edinburgh – KO 19.35 IRE & UK / 20.35 ITA & SAReferee: Eoghan Cross (IRFU, 16th league game)AR 1: Ru Campbell (SRU) AR 2: Michael Todd (SRU)TMO: Olly Hodges (IRFU)Live on: Premier Sports, SuperSport, Flo Rugby & URC.tv


LiveScores Now Available at IrishScores.com

[ad_2]

Source link

vi.sasori.vi

Learn More →